در روش ميکرودرم ابريژن يا ميکرودرم ابريشن، کل پوست را در معرض تماس با يک ماده معدني بی ضرر که همان پودر اکسيد آلومينيوم می باشد قرار می دهند که اين پودر با داشتن کريستال های ريز باعث می شود که پوست ساييده شده و بافت های مرده از بين رفته و ترميم پوست فعال گردد.

روش ميکرودرم ابريژن,ميکرودرم ابريشن

از بين بردن ضخامت پوست منجر به بهتر شدن تبادلات فيزيولوژي پوست و همچنين تحريک کلاژن سازی برای تقويت قوام پوست با تحريک فيبروبلاست ها و شکستن مقاومت پوستی براي همکاری با ساير درمان های دارويي پوستی و موثرتر شدن داروها می شود.

 پودر اکسيد آلومينيوم توسط دستگاهی جديد بر روی پوست صورت پخش شده و دوباره از روی آن مکيده می شود. اين عمل درد و ناراحتی نداشته و عارضه خاصی ندارد، تنها ممکن است تا يک روز مختصری قرمزي روی پوست صورت ديده شود و بعد از آن رفع می شود.

برای انجام اين روش آمادگي قبلی نياز نمي باشد و ضمن انجام، درد و ناراحتی نداشته و بعد از اتمام عمل نياز به استراحت نداشته و شخص مي تواند به محل کار خود مراجعه کند.

ميکرودرم ابريژن را مي توان علاوه بر صورت، برای اصلاح ضايعات گردن، بازوها، پشت دست ها و نيز برای کسانی که پوستی تيره دارند و لايه برداری شيميايی نمي توانند انجام دهند، به کار برد

اين روش بدون درد می باشد و نيازي به استفاده از بيهوشی يا بی حس کنندهای موضعی نيست و ظرف 15 تا 30 دقيقه انجام می شود.

مهم ترين مزيت ميکرودرم ابريژن اين است که اين روش کاملا بی عارضه است.

ميکرودرم با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است.

در پوست های با رنگ مختلف و حتی بسيار تيره نيز می توان از اين روش درمانی استفاده کرد.

ميکرودرم ابريژن برای بهبود چه مشکلاتی استفاده می شود؟

1- رفع جای جوش: فرورفتگی های ناشی از جوش ها و جای آکنه، با ميکرودرم قابل رفع است. طي جلسات لازم، پوست صاف و کشيده می شود.

2- جوان سازی پوست: از اين روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد. چندين جلسه درمان در اين مورد به کار می رود. فواصل درمان را بر حسب وضعيت بيمار می توان تغيير داد.

چروک های خيلی عميق با اين روش درمان نمی شوند، ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

3- لک های پيری يا کبدی: لک های پيری مربوط به نور آفتاب بوده و يا در سنين بالا در پوست های روشن ديده می شوند. اين لک ها با ميکرودرم ابريشن قابل درمان می باشند.

4- لک های حاملگی: مهم ترين اثر ميکرودرم ابريژن، کمرنگ يا محو کردن لک های حاملگی يا ملاسما است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر (تحت نظر پزشک) استفاده شود.

5- جای جوش (اسکار) آبله مرغان: اسکارها نبايد زياد عميق باشند و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن، به چندين جلسه درمان هفتگی نياز دارد.

6- کوچک کردن منافذ پوستی: منافذ باز پوست يکی از مشکلات عمده در خانم ها می باشد. يکی از راه های درمان اين مشکل استفاده از ميکرودرم ابريشن است.

بعد از چند جلسه درمان به علت بافت سازي و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نيز کوچک تر می شوند.

7- برطرف کردن تاتو يا خالکوبی: تاتو و خالکوبی های سطحی پوست را می توان با اين روش درمان کرد.

8- تميز کردن پوست و از بين بردن جوش های سرسياه: برای از بين بردن جوش های سر سياه که بسيار شايع مي باشند نيز می توان از ميکرودرم ابريژن استفاده کرد. کاهش جوش های سر سياه پوست به کم شدن ضايعات جوش‌های غرور جوانی نيز کمک خواهد کرد.

9- درمان ترک های پوستی: در درمان ترک هاي پوستي در زمان حاملگي يا چاقي و بلوغ نيز مي توان از اين روش استفاده نمود که البته خيلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد.

10- چروک گردن: برای درمان چروک های ناحيه گردن و ضايعات اين ناحيه نيز می توان از ميکرودرم استفاده کرد.

بعد از انجام ميکرودرم ابريژن، تا حدامکان زير نور آفتاب قرار نگيريد و در صورت نياز از کرم ضدآفتاب به ميزان کافی استفاده کنيد

روش انجام ميکرودرم ابريژن

در ابتدا پوست تميز می شود و از آرايش و چربی کاملا پاک می شود.

سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضايعه آن که توسط پزشک تعيين می گردد، سايش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود.

مدت انجام عمل ميکرودرم حدودا 15 تا 20 دقيقه می باشد. مي توان آن را هر دو هفته يا هر هفته يا هر ماه يک بار (بسته به بيمار) انجام داد.

تعداد جلسات انجام ميکرودرم در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد.

پس از خاتمه درمان، صورت پاک و شسته می شود. يک کرم قابض (مثل اسيد دوزنگ يا کالامين) به محل سايش ماليده مي شود.

مراقبت های لازم پس از ميکرودرم ابريژن

– حتی المقدور زير نور آفتاب قرار نگيريد و در صورت نياز از کرم ضدآفتاب به ميزان کافي استفاده کنيد.

– ماساژ صورت و کشيدن ليف ممنوع است.

– استفاده منظم از کرم مرطوب کننده توصيه مي شود.