صفحه اصلی / مطالب و مقالات / درمان بیماریها با طب سنتی / مزاج شناسی و اصلاح طبع در طب سنتی ایرانی

مزاج شناسی و اصلاح طبع در طب سنتی ایرانی

اصلاح مزاج در طب سنتی فواید زیادی بر سلامت انسان دارد. منظور از اصلاح مزاج همان متعادل کردن مزاج در بدن است تا مزاجی بر جسم غلبه نکند و باعث بروز بیماری شود. در ابتدای امر برای متعادل کردن مزاج خود، باید تشخیص مزاج انجام دهید و به طور کامل از مزاج خود آگاهی یابید. بهم ریختن مزاج و وتغییر مزاج سرد به گرم یا گرم به سرد بدن را در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف و خطرناکی قرار می‌دهد. مصرف مواد غذایی در رژیم غذایی یک فرد، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر طبع و مزاج اوست.

آنچه در این مطلب میخوانید

مزاج چیست ؟

هر فرد دارای یک طبع و مزاجی می باشد هر فردی با هر مزاجی با دیگری تفاوت دارد به همین دلیل نباید مصارف مزاج ها را به همه توصیه کرد . مزاج از چهار گروه تشکیل شده که عبارتند از صفرا، دم، سودا و بلغم که هر کدام در بدن هر فردی بیشترین سطح را به خود اختصاص داده است.. بسیاری از بیماری های موجود در بدن سرچشمه همین مزاج ها می باشد به همین دلیل باید هر فرد مزاج خود را بداند.

بهترین دکتر اصلاح مزاج در اصفهان

انواع مزاج

مزاج بلغمی

پوست آنها نرم و لطیف است ، احساس تشنگی زیاد دارند ،بسیار صبور و آرام هستند و اغلب زیر چشم هایشان چروک دارند اصولا در فصل زمستان بیمار ی های آنها زیاد می شود

مزاج دموی

هیکل قوی و درشتی دارند معمولا کسل هستند و به همین دلیل خواب سنگین و زیادی دارند. بسیار اجتماعی و خوش‌اخلاق هستند و مدیریت عالی دارند اما مطالب جدید را به سرعت درک نمی‌کنند و گاهی هم زود فراموش می‌کنند.

مزاج صفراوی

بینی و زبان آنها خشک است و سفیدی چشم هایشان به زردی میزند ،عطش زیاد و اشتهای بالایی دارند دارای اندام لاغر هستند وزود عصبانی می شوند

مزاج سوداوی

اصولا چهره تیره و پوست خشک و کم‌آبی دارند. غلظت خود آن‌ها بالاست و معمولا دچار سوزش سر معده ،گرفتگی عضلات و لکه های پوستی می شوند مدام بی قرار هستند و دچار مشکلات روانی نگران کننده می شوند.

بهترین مزاج چیست ؟

طب سنتی از جمله طب هایی می باشد که در شناسایی مزاج ها بهترین مهارت را دارد، در این طب همواره بهترین مزاج را هر سه مورد می داند زیرا هر کدام مزیت های خاص خود را دارند، مثلا طب سنتی ثابت کرده افرادی که مزاج سرد و تر دارند روابط عمومی بهتری دارند، افرادی که مزاج گرم و خشک دارند جدی تر هستند و افرادی که مزاج سرد و خشک دارند با دقت تر هستند، اما در میان آنها مزاج گرم و تر معتدل ترین مزاجی است که یک فرد می تواند داشته باشد. شاید با این توضیحات می توان گفت که مزاج گرم و تر مزاجی عالی می باشد، در کل تمام مزاج ها مناسب هستند .

روش های تشخیص مزاج

روش تشخیص مزاج را می توان بر اساس گرم و سرد بودن و همچنین متعادل بودن آن طبقه بندی کرد :

مزاج شناسی چه کمکی به ما می کند ؟

مزاج شناسی یکی از بخش‌های مهم و ضروری در طب سنتی ایران است و شناخت مزاج هر فرد به درمان بیماری یا حفظ سلامتی آن کمک می‌کند.

مزایای اصلاح مزاج یا اصلاح طبع با طب سنتی ایرانی


آدرس : اصفهان، سه راه سیمین، جنب پمپ بنزین، مجتمع پاسارگاد، طبقه 1، واحد 7
تلفن : 37755446

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :معین [ 1402-07-19 ]
سلام خانم دکتر من 41 ساله هستم زیاد نمیتونم غذا بخورم حتی میل به صبحانه خوردنم خیلی کمه موقعه که گرسنه ام معده ام درد میکنه باخوردن کمی غذا آروم میشه معده ام واگه کمی زیاد بخورم حالت تهوع میگیرم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دکتر پونه دورودی