صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جوش و جای جوش / درمان ریشه ای جوش صورت در طب ایرانی

درمان ریشه ای جوش صورت در طب ایرانی

جوش صورت از شایعترین مشکلات پوستی است که عوامل مختلفی ممکن است یک فرد را مستعد آن کند. به طور کلی کسانی که پوست چرب تری دارند بیشتر جوش می زنند؛ چرا که محیط مناسبی برای رشد پاتوژن ها روی پوست خود دارند. عوامل ژنتیکی، اختلالات هورمونی، استرس، تغذیه و کشیدن سیگار و … نیز می تواند در بروز آکنه تأثیر بسزایی داشته باشد. در طب ایرانی برای درمان جوش، آکنه و دیگر مشکلات و بیماری‌های پوستی به دنبال دلیل و علت آن می‌گردند. از دیدگاه طب ایرانی، فضولات بدن از سه راه ادرار، مدفوع و عرق کردن دفع می‌شود؛ اما وقتی یکی از اعضای بدن مثلاً به علت بیماری یبوست راه دفع مدفوع مسدود می‌شود، بدن بخشی از آن را سعی می‌کند از طریق ادرار دفع کند و بخشی دیگر را به پوست می‌فرستد. به همین دلیل است که افرادی که عمدتاً مشکل یبوست دارند، دچار بیماری‌های پوستی از جمله جوش و آکنه هم می‌شوند. طب ایرانی را طب مزاجی یا طب اخلاطی نیز می‌گویند؛ زیرا اساس تشخیص و درمان بر مبنای تعیین مزاج در حالت صحت و در حالت بیماری است. برای درمان جوش با طب ایرانی راهکارهای زیادی وجود دارد که در ادامه بررسی می‌شود. از دیدگاه طب ایرانی درمان یک جوش یا آکنه مدت زمان مناسبی لازم دارد سه ماه زمان لازم دارد.

آنچه در این مطلب میخوانید

دلایل جوش زدن از نظر طب ایرانی

برای درمان جوش طب سنتی ابتدا دلایل جوش زدن و بروز مشکلات و بیماری‌های پوستی بررسی می‌شود.

درمان جوش صورت

انواع جوش در طب ایرانی

طبق گفته بالا جوش‌ها در تمام مزاج‌ها و در اثر غلبه خلط‌ها رخ می‌دهد، پس ما چهار نوع جوش دموی، بلغمی، سوداوی و صفراوی داریم.

جوش دموی

افزایش خلط دم سبب ایجاد جوش‌های درشت چرکی، سر قرمز و خونریزی‌دهنده می‌شود که اصولاً جای عمیقی را بر صورت به جای می‌گذارد که با مصرف بیش از حد غذاهایی همچون آبگوشت و کله‌پاچه بروز می‌کند.

جوش صفراوی

افزایش خلط صفرا در افراد داری مزاج گرم و خشک شایع بوده و این مسئله سبب ایجاد جوش‌های ریز پراکنده در صورت و گاهی سر زرد، بین دو کتف و بالای گردن می‌شود. در صورتی که این خلط در بدن بیش از حد باشد، سبب بروز کهیر نیز خواهد شد.

جوش سوداوی

افزایش خلط سودا نیز در مزاج‌های سرد و خشک و با مصرف فست‌فود و غذاهای مانده و کنسروجات ایجاد می‌شوند که اصولاً‌ سرسیاه و زیرپوستی هستند.

جوش بلغمی

جوش‌هایی که به دلیل افزایش خلط بلغم در بدن بروز می‌یابد اصولاً زیر پوستی بوده و سر سفید هستند.

همچنین بخوانید : جدیدترین متدهای جوانسازی پوست صورت

عوارض آکنه

یکی از مهمترین عوارض آکنه، ایجاد جوشگاه یا اسکار است که نه تنها درمان طولانی مدتی دارد، بلکه باعث ایجاد مشکلات روحی و ضعف اعتماد به نفس در افراد مبتلا می‌شود.

درمان ریشه ای جوش صورت در طب ایرانی

درمان جوش دموی (سر قرمز):

برای درمان جوش دموی (سر قرمز) که برای افراد دارای مزاج گرم و تر اتفاق می‌افتد، طب سنتی خوردن شبی یک سوم لیوان سرکه انگبین، ظهرها یک لیوان آب زرشک یا آب انار و حجامت عام هر 40 روز یکبار توصیه می‌کند.

درمان جوش صفراوی (سر زرد):

برای درمان جوش صفراوی (سر زرد) که برای افراد دارای مزاج گرم و خشک اتفاق می‌افتد طب سنتی شبی یک سوم لیوان سرکه انگبین، صبح‌ها ناشتا یک لیوان خاکشیر با آب ولرم و عسل، مصرف مواد غذایی ترش مزه و حجامت عام هر 40 روز یکبار توصیه می‌کند.

درمان جوش سوداوی (سر سیاه):

برای درمان جوش سوداوی (سر سیاه) که برای افراد دارای مزاج سرد و خشک اتفاق می‌افتد، طب سنتی شبی یک سوم لیوان سرکه انگبین، صبح‌ها ناشتا یک لیوان خاکشیر با آب ولرم و عسل و حجامت عام هر 40 روز یکبار توصیه می‌کند.

درمان جوش بلغمی (سر سفید):

برای درمان جوش بلغمی (سر سفید) که برای افراد دارای مزاج سرد و تر اتفاق می‌افتد، طب سنتی مصرف ارده شیره، دوسین و شبی یک لیوان عرق رازیانه با عسل توصیه می‌کند.

به طور کلی رعایت موارد زیر در طول درمان آکنه با طب سنتی ضروری است:


آدرس : اصفهان، سه راه سیمین، جنب پمپ بنزین، مجتمع پاسارگاد، طبقه 1، واحد 7
تلفن : 37755446

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :جاننثاری [ 1402-06-14 ]
سلام خانم دکتر چقدر مطالب سایت شما مفید و جامع هست میخواستم بدونم من اطراف چانه و روی گونه هام خیلی جوش میزنه جوشهای دردناک زیر پوستی برای درمانش چکار باید بکنم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دکتر پونه دورودی